BM2LE250FJ-CE2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BM2LE250FJ-CE2 |
Description | AUTOMOTIVE IPD, 2CH LOW SIDE SWI |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3A 8-SOP-J |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output (Max) 3A |
Mfr | Rds On (Typ) 250mOhm |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Type Non-Inverting |
Part Status Active | Features Load Discharge, Slew Rate Controlled |
Switch Type | Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
Number of Outputs 2 | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Ratio - Input:Output 1:1 | Grade Automotive |
Output Configuration Low Side | Qualification AEC-Q100 |
Output Type N-Channel | Mounting Type Surface Mount |
Interface Logic | Supplier Device Package 8-SOP-J |
Voltage - Load 3V ~ 5.5V | Package / Case |