BD1HC500FVM-CTR
DigiKey Part Number
BD1HC500FVM-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
BD1HC500FVM-CCT-ND - Cut Tape (CT)
BD1HC500FVM-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD1HC500FVM-CTR
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 2A 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD1HC500FVM-CTR Models
Category
Rds On (Typ)
500mOhm
Mfr
Input Type
CMOS
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Over Current, Over Temperature, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Switch Type
Grade
Automotive
Number of Outputs
1
Qualification
AEC-Q100
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
8-MSOP
Output Type
P-Channel
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 18V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A