PFS35-100RF1
DigiKey Part Number
696-PFS35-100RF1TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-PFS35-100RF1CT-ND - Cut Tape (CT)
696-PFS35-100RF1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFS35-100RF1
Description
RES SMD 100OHM 1% 35W TO263 DPAK
Detailed Description
100 Ohms ±1% 35W Chip Resistor Non-Standard DPAK Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PFS35-100RF1 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)