RP15-2405DF
DigiKey Part Number
RP15-2405DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP15-2405DF
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1.5A, 1.5A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP15-2405DF Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A, 1.5A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)