RP12-2405SAW
DigiKey Part Number
945-1255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP12-2405SAW
Description
DC DC CONVERTER 5.1V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 2.4A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP12-2405SAW Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.4A