RACM60-12SK/OF/2X4
DigiKey Part Number
945-RACM60-12SK/OF/2X4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM60-12SK/OF/2X4
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM60-12SK/OF/2X4 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
4.00" L x 2.09" W x 1.24" H (101.6mm x 53.0mm x 31.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
5 A