RACM30-24SK/277/PMP
DigiKey Part Number
945-RACM30-24SK/277/PMP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM30-24SK/277/PMP
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 1.25A 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM30-24SK/277/PMP Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.33" L x 1.57" W x 1.30" H (84.7mm x 40.0mm x 33.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UKCA
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Standard Number
60335-1; 60601-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.25A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
30 W