RAC05-3.3SK/277
DigiKey Part Number
945-3179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-3.3SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 1.51A 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC05-3.3SK/277 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
77%
Package / Case
9-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
3.3V
Load Regulation
1%
Current - Output (Max)
1.51A
Weight
0.069 lb (31.3 g)
Power (Watts)
5 W