RAC05-24SK/C14
DigiKey Part Number
945-3395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-24SK/C14
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC05-24SK/C14 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Panel Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.17" L x 1.12" W x 0.83" H (55.1mm x 28.5mm x 21.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
210 mA