RAC05-15SK/277
DigiKey Part Number
945-3180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-15SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 330mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC05-15SK/277 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
83%
Package / Case
9-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
15V
Load Regulation
1%
Current - Output (Max)
330mA
Weight
0.069 lb (31.3 g)
Power (Watts)
5 W