RAC05-12SK/PD3/H
DigiKey Part Number
945-RAC05-12SK/PD3/H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-12SK/PD3/H
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 420mA 90 ~ 318 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC05-12SK/PD3/H Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Manufacturer
Recom Power
Features
Baseplate
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
74%
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 318 VAC
Approval Agency
CE, cURus, EAC, IECEE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Current - Output (Max)
420mA
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
5 W
Load Regulation
±1%