R2SX-053.3-R
DigiKey Part Number
945-R2SX-053.3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-R2SX-053.3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R2SX-053.3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2SX-053.3-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 606mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R2SX-053.3-R Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.31" H (15.2mm x 10.7mm x 8.0mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
606mA