R12P1509D
DigiKey Part Number
945-3142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R12P1509D
Description
DC DC CONVERTER 15V -9V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -9V 33mA, 55mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R12P1509D Models
Category
Current - Output (Max)
33mA, 55mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
6.4 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
10.8V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
13.2V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)