R-78K3.3-0.5
DigiKey Part Number
945-R-78K3.3-0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78K3.3-0.5
Description
0.5A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.5V - 36V Input
EDA/CAD Models
R-78K3.3-0.5 Models
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
500mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
89%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V