R-78AA3.3-0.5SMD-R
DigiKey Part Number
945-1042-2-ND - Tape & Reel (TR)
945-R-78AA3.3-0.5SMD-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R-78AA3.3-0.5SMD-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78AA3.3-0.5SMD-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.75V - 32V Input
EDA/CAD Models
R-78AA3.3-0.5SMD-R Models
Category
Power (Watts)
2 W
Series
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
91%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
10-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.36" H (15.2mm x 9.7mm x 9.2mm)
Voltage - Input (Max)
32V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA