RSP-1300.000-1255-NS2
DigiKey Part Number
2151-RSP-1300.000-1255-NS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1300.000-1255-NS2
Description
12 x 5 x 3mm Speaker
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 1.3 kHz ~ 20 kHz Top Rectangular
Category
Power - Rated
300 mW
Manufacturer
Raltron Electronics
Power - Max
500 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Plastic
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
1.3 kHz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
1.3kHz
Termination
Spring Type
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Efficiency - dBA
87.50
Height - Seated (Max)
0.132" (3.35mm)
Efficiency - Testing
100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C