CP20.241-ETC
DigiKey Part Number
1736-CP20.241-ETC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP20.241-ETC
Description
POWER SUPPLY, 480W, 100-240VAC 1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
PULS, LP
Current - Output (Max)
20A
Series
Power (Watts)
480W
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
95.5%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
DC Voltage - Input (Min)
110V
Size / Dimension
5.00" L x 1.89" W x 4.88" H (127.0mm x 48.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
300V