35NT2R32-416SP.1
DigiKey Part Number
403-1091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35NT2R32-416SP.1
Description
STANDARD MOTOR 9000 RPM 24V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 9000 RPM 37W 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35NT2R32-416SP.1 Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
7.94 / 56
Manufacturer
Portescap
Power - Rated
37W
Series
Size / Dimension
Round - 1.378" Dia (35.00mm)
Packaging
Tray
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.492" (12.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.866" (22.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage - Rated
24VDC