EM4969-20
DigiKey Part Number
501-2043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM4969-20
Description
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 20"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20.0" (508.00mm) BNC, Female Socket (Jack) To Wire Lead Test Lead 500VAC
Category
Cable Length
20.0" (508.00mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Wire Gauge
20 AWG
Series
Voltage - Rated
500VAC
Packaging
Bulk
Temperature Range
131°F (55°C)
Part Status
Active
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Configuration
BNC to Wire Leads
Color
Black and Red
1st Connector
BNC, Female Socket (Jack)
Base Product Number
2nd Connector
Wire Lead
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 675
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in CAD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 5.9"