PC785-1C-12C-D-X
DigiKey Part Number
2634-PC785-1C-12C-D-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC785-1C-12C-D-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
5 ms
Packaging
Tray
Release Time
2 ms
Part Status
Active
Features
Diode
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
110 mA
Termination Style
Plug In
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Power
1.3W
Must Operate Voltage
7.2 VDC
Coil Resistance
109 Ohms