PLS-041A-6PAI
DigiKey Part Number
2010-1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS-041A-6PAI
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH SPST/NO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch SPST-NO Output Panel Mount, M8 Thread
Category
Current
1.5 A
Manufacturer
PIC GmbH
Switch Actuation Level
1.614" (41mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, M8 Thread
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
Polyamide (PA)
Type
Liquid
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Output Type
Switch
Voltage Rating
250VAC