AA90U-240B-R
DigiKey Part Number
993-AA90U-240B-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA90U-240B-R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
124mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.57" L x 2.46" W x 1.30" H (141.5mm x 62.5mm x 33.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cUL, cULus, UKCA
Current - Output (Max)
3.75A
Standard Number
Power (Watts)
90 W