DX25BG60-04 bottom
DX25BG60-04
DigiKey Part Number
DX25BG60-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX25BG60-04
Description
SPEAKR 4.25OHM 80W TOP PT 91.2DB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.25 Ohms Tweeter Speaker 80 W 2.5 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
80 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
Tweeter
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
2.5 kHz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
415.36Hz
Size / Dimension
4.094" Dia (104.00mm)
Impedance
4.25 Ohms
Height - Seated (Max)
2.402" (61.00mm)