PLT2.5S-C6120 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panduit Corp
In Stock: 2,000
Datasheet
Standard, Locking Black 2.50" (63.50mm) 0.190" (4.83mm) 50 lbs (22.68 kg)
PLT2.5S-C6120
DigiKey Part Number
298-PLT2.5S-C6120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT2.5S-C6120
Description
CBL TIE LOCKING BLACK 50LB 9.80"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
0.190" (4.83mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length - Actual
0.817' (249.02mm, 9.80")
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Part Status
Active
Features
Chemical Resistant, UV Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Polyamide (PA6/12), Nylon 6/12
Length - Approximate
9.75"
Color
Black
Bundle Diameter
2.50" (63.50mm)