HST1.5-48-5Y
DigiKey Part Number
298-13438-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST1.5-48-5Y
Description
HEATSHRINK 1-1/2" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.500" (38.10mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.160" (4.06mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
120°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
120 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)