DNF14-110-C
DigiKey Part Number
298-11925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-110-C
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.110
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
14-16 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Serrated Termination
Terminal Type
Standard
Color
Blue
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.110" (2.79mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.162" (4.11mm)
Length - Overall
0.750" (19.05mm)