SFY3-DC18V
DigiKey Part Number
255-6222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFY3-DC18V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 18VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Must Release Voltage
2.7 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
18VDC
Coil Current
37 mA
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Coil Power
670mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
483 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max