HE2AN-SW-DC24V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 45
Datasheet
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HE2AN-SW-DC24V
DigiKey Part Number
255-2783-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE2AN-SW-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CSA, VDE, UR
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6925VA, 750W
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
80 mA