EXB-38V511JV
DigiKey Part Number
10-EXB-38V511JVTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EXB-38V511JVCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EXB-38V511JVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-38V511JV
Description
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 1206
Detailed Description
510 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
EXB-38V511JV Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
510
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Power Per Element
62.5mW