ESE-13V01A
DigiKey Part Number
P11151STR-ND - Tape & Reel (TR)
P11151SCT-ND - Cut Tape (CT)
P11151SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE-13V01A
Description
SWITCH DETECTOR SPST-NO 0.01A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESE-13V01A Models
Category
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Manufacturer
Panasonic Industry
Termination Style
J Lead
Series
Operating Force
30gf
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Position
15°
Part Status
Active
Pretravel
15°
Circuit
SPST-NO
Overtravel
60°
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10mA (DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
5 V
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C