ERZ-V14D431CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V14D431CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D431CS
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
155J
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V