ERZ-E14A431SC
DigiKey Part Number
10-ERZ-E14A431SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A431SC
Description
VARISTOR 430V 7.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
303J
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V