EEU-HD1V222
DigiKey Part Number
P15177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1V222
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1V222 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.26 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.449 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C