EEU-HD1E472
DigiKey Part Number
P15136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1E472
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1E472 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.012 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C