EEU-HD1E470B
DigiKey Part Number
P15741CT-ND - Cut Tape (CT)
P15741TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1E470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1E470B Models
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
136.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C