EEU-HD1A682B
DigiKey Part Number
P15726CT-ND - Cut Tape (CT)
P15726TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1A682B
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1A682B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.57 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.806 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C