EEU-FR1H221
DigiKey Part Number
P14458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1H221 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.155 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C