EEU-FR1H220B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 18,890
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1H220B
DigiKey Part Number
P15374CT-ND - Cut Tape (CT)
P15374TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1H220B Models
Ripple Current @ Low Frequency
137.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
340 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C