EEU-FR0J122L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 489
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1,379
Datasheet
In Stock: 590
In Stock: 0
In Stock: 840
In Stock: 735
Parametric Equivalent
Upgrade
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 527
1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EEU-FR0J122L
DigiKey Part Number
P14361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR0J122L
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR0J122L Models
Ripple Current @ Low Frequency
992 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
41 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C