EEU-FM0J561BJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,617
Datasheet
Similar
Chemi-Con
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
560 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EEU-FM0J561BJ
DigiKey Part Number
EEU-FM0J561BJ-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM0J561BJ
Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
712.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
56 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C