EEU-FK1C682S
DigiKey Part Number
P124289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK1C682S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FK1C682S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.28 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.85 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C