EEU-FK1C272S
DigiKey Part Number
P124280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK1C272S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FK1C272S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.648 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.06 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
36 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C