EEU-FK1A682
DigiKey Part Number
P124268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK1A682
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FK1A682 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.208 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.76 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C