EEU-FK0J472B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 98
Datasheet
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FK0J472B
DigiKey Part Number
EEU-FK0J472B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK0J472B
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FK0J472B Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.824 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.28 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C