EEU-FC1V470H | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10-EEU-FC1V470HCT-ND - Cut Tape (CT) 10-EEU-FC1V470HTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FC1V470H |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FC1V470H Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 188.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 290 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 350 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm) |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |