EEU-FC1H561SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 10,366
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 554
Nichicon
In Stock: 493
In Stock: 807
560 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1H561SB
DigiKey Part Number
EEU-FC1H561SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H561SB
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1H561SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.425 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C