EEU-FC1H471L
DigiKey Part Number
P11260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H471L
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1H471L Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.208 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.61 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C