EEU-FC1H101
DigiKey Part Number
P10323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1H101 Models
Ripple Current @ Low Frequency
399.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
615 mA @ 100 kHz
Impedance
162 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C