EEU-FC1E102SB
DigiKey Part Number
P19640CT-ND - Cut Tape (CT)
P19640TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E102SB
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1E102SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.268 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.69 A @ 100 kHz
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C