EEU-FC1A221SH
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1A221SHCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1A221SHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A221SH
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1A221SH Models
Ripple Current @ Low Frequency
188.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C